Smješten u Kvarnerskom zaljevu između 44,41′ i 44.51′ sjeverne geografske širine, sretni otok Rab okružen je brojnim drugim otocima i otočićima. Poput same jadranske obale, ovaj otok dug 22 kilometra i širok 11 kilometara pruža se od sjeverozapada prema jugoistoku, a od kopna ga dijeli Velebitski kanal.
Vrijeme na Rabu vrlo je ugodno: topla ljeta izmjenjuju se s blagim zimama u posebnoj vrsti mediteranske klime. S otprilike 2600 sunčanih sati godišnje (što je samo 9 oblačnih dana tijekom leta), Rab je savršeno mjesto za odmor. Temperature sežu od 8 do 17 °C u travnju, pa sve do 17-28 °C u srpnju i kolovozu, uz prosječnu temperaturu mora od 25°C.
Najvažniji je podatak da je Rab otok s obiljem vode. Zato vas molimo da je pijete umjesto da je kupujete u plastičnim bocama. Tako ćete nam pomoći sačuvati okoliš u kome živimo, a koji vi volite posjećivati.
Više od 30% površine otoka pokriveno je raznovrsnim biljem, od mirisnog grmlja na krškim obroncima Kamenjaka do bujnih šuma bora i hrasta u kojima obitavaju zečevi, fazani i ptice grabljivice, a na susjednom se otoku Sv. Grguru čak mogu naći i jeleni. Zbog svog tog zelenila, Rab se zove i smaragdnim otokom.
U moru oko Lopara živi nekoliko kolonija dobrih dupina. Uz malo sreće, možda ih uspijete fotografirati i ponijeti kući najljepše uspomene.
Rab ima bogatu povijest u kojoj se ističu mnoge znamenite ličnosti. Otok su naselili Iliri 350. godine prije Krista, a u 1. stoljeću Rab je postao rimski municipij koji se razvio u važno središte na istočnoj obali Jadrana pod nazivom Felix Arba (Arb je ilirska riječ koja znači šumovit, mračan, zelen). Njegov uspon započeo je u drugoj polovici 11. stoljeća i trajao sve do 13. stoljeća, kada je bio pod upravom hrvatskih vladara i Mletačke Republike u obliku slobodne jadranske komune. U 15. stoljeću prodan je Mlecima, pod čijom je vlašću ostao sve do 1798. godine i dolaska Napoleona.
Od zanimljivosti svakako treba istaknuti priču o rapskom klesaru Sv. Marinu, koji je otišao na Apeninski poluotok i tamo osnovao Republiku San Marino u 4. stoljeću. Danas je sv. Marin zaštitnik Lopara i posebno važna ličnost za lokalno stanovništvo.
Mnoge crkve i gradski trgovi diljem otoka Raba nisu mijenjali svoju osnovnu ulogu središta kulturnog života još od rimskih dana. Svakog ljeta na ulicama Raba goste očekuju brojna događanja, od koncerata poznatih domaćih i stranih glazbenika do umjetničkih ateljea i izložbi na otvorenom koje stvaraju posebno ozračje na ulicama staroga grada.
Ako ste u mogućnosti, svakako posjetite sajam tradicijske brodogradnje Rab Nautic Passion ili sudjelujte u hodočašću pod nazivom Križi, čija je tradicija započela nakon pojave kuge u 15. stoljeću. Ne smijete propustiti Rabsku fjeru, jedinstveni srednjovjekovni festival s viteškim igrama, niti Eko šetimanu, tijekom koje otočni proizvođači i seoska gospodarstva predstavljaju svoje autohtone proizvode.
Udaljenost od Apartmana Miki:
- 23 km (50 min) putem lokalne ceste E65 + trajekt (Stinica – Mišnjak / Rab)
- 10 km (30 min) s plovilom (Lopar / Rab)
Web stranica: http://www.rab-visit.com/hr